اضافه کردن نمک و روغن :

قوطی هایی که توسط یک یا چند دستگاه پرکن مستقر در خط تولید کنسرو ماهی ، پرشده اند روی یک تسمه نقاله جمع شده و به سمت دستگاه روغن ریز و محلول ریز که هردوی اینها نیز از ماشین آلات خط تولید کنسرو ماهی هستند ، می روند. در خلال انتقال با تسمه نقاله مقداری نمک و یا آب نمک بسته به فرمولاسیون پیشنهادی تولید کننده به هر قوطی اضافه می شود . تفاوت نمک و آب نمک در این است که در بعضی از کشورها با توجه به ذائقه مردم کنسرو ماهی را کم آب تر می پسندند اما معمولا در ایران آبدارتر طرفدار بیشتری دارد اما نکته مهم تر این است که آب نمک میزان شوری را در تمام سطح کنسرو یکسان پخش می کند .دستگاه روغن ریز با توجه به سایز قوطی ها تنظیم شده است و مقدار روغن مورد نیاز که باید وارد قوطی کنسرو ماهی شود را تامین می کند که باعث طعم گرفتن ماهی خواهد شد. البته امروزه از روغن های مختلف برای طعم دهنده ماهی استفاده می کنند مانند روغن زیتون ، روغن پالم ، روغن ذرت و روغن کنجد.ناگفته نماند که روغن ریخته شده در قوطی مقداری خلأ مورد نیاز در قوطی را بوسیله پر شدن قسمت خالی بالای آن بوسیله روغن فراهم می کند.

اگزاست یا دستگاه تخلیه هوا :

این مرحله که معمولا از آن به عنوان هواگیری درخط تولید کنسرو ماهی نیز نام برده می شود شامل تخلیه هوای قوطی کنسرو ماهی است اما علت این کار چیست :

این فرآیند بوسیله دستگاه اگزاست که با آب داغ یا بخارآب کار می کند فراهم می شود . به این صورت که محتویات داخل قوطی کنسرو را معمولا بوسیله اگزاست تا دمای ۹۵ درجه سانتی گراد حرارت می دهند .این فرآیند باعث می شود که هوای فضایی بالایی قوطی کنسرو منبسط گردیده  و هوای باقیمانده از بافت های ماهی خارج شود.تولید خلا همچنین باعث کاهش فشار روی قوطی کنسرو در هنگام حرارت دادن بعدی می گردد.هم چنین تخلیه هوا به طور قابل ملاحظه ای میزان فضای بالای قوطی کنسرو ماهی را کاهش داده و زنگ زدگی درونی قوطی کنسرو و اکسیداسیون مواد مغذی را پس از بستن در قوطی به حداقل می رساند.

شاید این سوال پیش بیاید که وقتی روغن ریخته می شود دیگر فضایی برای ماندن اکسیژن نخواهد ماند اما در واقع اگزاست بعد از ریختن روغن در قوطی کنسرو ماهی باعث می شود که اولا این روغن سرد نشود و ثانیا حتی بعد از ریختن روغن یک فضای کوچک خالی نیز بالای قوطی باقی خواهد ماند و این فضا در خود اکسیژن جای خواهد داد که به مرور زمان باعث زنگ زدگی قوطی کنسرو ماهی خواهد شد. چنانچه قوطی ها هواگیری نشده دربندی شوند پس از قرار گرفتن در اتوکلاو وافزایش ناگهانی فشار داخلی قوطی سبب باز شدن درزها و قابلیت نفوذپذیری قوطی های کنسرو می گردد .با توجه به مطالب گفته شده معلوم می گرددکه برای جلوگیری از این حالت ضروری است در قوطیهای کنسروقبل از مرحله دربندی یک خلاء جزئی ایجاد گردد. بوجود آمدن خلاء جزئی در قوطیهای کنسروعلاوه بر کاهش بروز آسیبهای احتمالی به درزهای موجود، در شناسایی بعدی قوطیهای متورم نیزمؤثراست زیرا دو انتهای قوطیهایی که در آنها خلاء جزئی وجود دارد در پایان مرحله اتوکلاو و سرد شدن قوطی ، کمی مقعر و فرو رفته خواهد بود . به همین دلیل قوطیهایی که انتهای آنها باد کرده و متورم باشد به آسانی شناسایی شده و مورد آزمایش قرار می گیرند .

دربندی ( درب بندی) :

دربندی در خط تولید کنسرو ماهی از حساسترین مراحل تولید بشمارمی رود، بطوری که اگردرخط کنسروسازی دربندی ناقص صورت پذیرد کنسرو تولیدشده مطمئن وقابل مصرف نخواهد بود . برای اینکه قوطی دربندی شود ، پس از عبور از تونل و تخلیه هوای بالای قوطی بوسیله بخار آب ، بلافاصله درب فلزی آنرا روی بدنه پرس می نمایند . این عمل به وسیله دستگاه دربندی انجام می گیرد .

برای اینکه درب و بدنه بهم متصل و درگیر شوند دستگاه دربندی طی دو مرحله عمل دربندی را کامل می کند .در مرحله اول خمش لازم بین بدنه و درب ایجاد می گردد ودر مرحله دوم این خمش را متراکم و پرس می نمایند ، بطوری که هیچ منفذی بین دو لایه فشرده (درب و بدنه )وجود نداشته باشد .

برای اطمینان از آب بندی شدن درب و بدنه قوطی معمولاّ محل اتصال درب را توسط ماده ای به نام ماستیک که نوعی لاک است می پوشانند .

خواندن بیشتر

دریافت ماهی  و سورتینگ (دسته بندی)

پس از پذیرش ماهی های مخصوص کنسرو ، مخازن حاوی  ماهی تن یخ زده در محدوده مخصوصی از کارخانه تخلیه و انباشته می شوند، یا در صورت نیاز به نگهداری طولانی مدت به انبارهای ذخیره سازی مجهز به سردخانه ، منتقل می شوند.

برای سایز بندی و اصطلاحا سورت کردن ماهی های کنسروی آنها را بوسیله بالابر های ظرفی (bin dumper)  از ظرفهای مخصوص روی دو نوار نقاله با سرعت متفاوت تخلیه می کنیم تا لرزاننده های مخصوص یخ زدایی (Shaker-Aligner (به درستی تغذیه شوند.

یک بالابر طراحی شده مخصوص خط تولید کنسرو ماهی را به سمت سایزکننده هدایت می کند که این دستگاه ماهی ها را به سایزهای از پیش تعیین شده که معمولا تا وزن 10 کیلوگرم مورد نیاز است را دسته بندی می کند.

ماهی های بزرگتر از این سایز نیز به صورت جداگانه جمع آوری می شوند تا تحت فرآیند برش توسط دستگاه اره ماهی بر قرار بگیرند.

سپس ماهی های کنسروی توسط ظرفهای مخصوص یا به سمت خط تولید کنسرو ماهی یا به سردخانه های مخصوص برگردانده می شوند

بارگزاری ماهی های کنسروی روی خط

بالابرهای مخصوص ماهی های سورت شده را از داخل ظرفها رو نوار نقاله دوطرفه تخلیه می کنند و ماهی های بزرگتر را به سمت اره ماهی بر برای برش هدایت می کنند . ماهی های کوچکتر به سمت سیستم پیش پخت (pre-cooking) منتقل می شوند سر و دم ماهی های بزرگ هم جدا شده و آنها نیز وارد مرحله پیش پخت می شوند.

تمیز کردن

سینی های ماهی ها روی یک میز پاک کننده چرخ و فلکی ((merry-go-round cleaning tables قرار داده می شوند بطوری که سر،باله ها و دمها به صورت دستی برداشته می شوند. پوست و گوشت های  تیره برداشته می شوند، و گوشتهای تمیز شده آماده وارد شدن در قوطی ها می شوند.

کلیه قطعات ماهی کنسروی معمولا توسط نوار نقاله به سمت ماشین آلات حمل  می شوند . گوشت تیره می تواند برای تهیه غذای حیوان خانگی از هم جدا شود. با توجه به بهینه سازی قبل از پخت و پز پوست کندن عملی بسیار آسان است.

کنترل محصول

 با نصب ترازوهای الکترونیکی با پرینتر در خط تولید کنسرو ماهی، یکی در ابتدا و یکی در پایان روند پاکسازی، وزن ماهی های کنسروی به طور خودکار ضبط می شوند. کاهش وزن به علت پخت و پز و خنک کردن، و ضرر ناشی از تمیز کردن می تواند به طور مداوم تحت نظارت باشد.

پیش پخت و سرد کردن

سینی های ماهی کنسروی تون در قفسه های مخصوص دیگ پیش پخت گذاشته می شوند . قفسه ها بوسیله نوار نقاله یا جرثقیل های زنجیری تاجایی که قفسه درون دیگ جای بگیرد به درون دیگ پیش پخت متنقل می شوند .دیگ پیش پخت یا همان اتوکلاومجهز به یک درب در هر طرف می باشد. مقدار ماهی هایی که درون دیگ قرار گرفته اند بوسیله بخارآب برای یک زمان مشخص و دمای مناسب با توجه به سایز و ویا وزن آنها.این عملیات تحت خلا صورت می گیرد البته ناگفته نماند که پس از پیش پخت باید اجازه دهیم که گوشت ماهی پیش پخت شده کمی سرد شود که بافت متراکم گوشت ماهی هنگام پر کردن در قوطی از بین نرود.پس از این نیز مجددا ماهی ها روی میز بازبینی قرارگرفته و توسط کارگر کنترل می شود تا برای دستگاه پرکن ماهی آماده شود.

دستگاه پرکن ماهی

سینی های محتوی گوشت ماهی توسط  کارگر بوسیله گاری حمل شده و برای پر شدن در قوطی های کنسروی به سمت دستگاه پرکن ماهی انتقال داده می شود.پس از آن بصورت دستی گوشتها را روی نوار تغذیه دستگاه یرکن ماهی که گوشتها را به سمت مدخل ورودی دستگاه پرکن هدایت می کند قرار می دهند. ورودی دستگاه که معمولا به دو صورت قیفی و یا معمولی است با استفاده از نیروی جنبشی و ضربه ای گوشتها را متراکم کرده و وارد قوطی ها می کند . لازم به ذکر است که ما در ایران بیشتر از مدخل ورودی معمولی در دستگاههای پرکن استفاده می کنیم چون ورودی های قیفی شکل به مقدار زیادی آب درون بافت ماهی را می گیرد و گوشت را بصورت کم آب وارد قوطی می کند که مطابق با ذایقه ایرانی ها نمی باشد . البته یکی از شاخصه های مهم دستگاه پرکن دقیق بودن آن نسبت به وزنی که برای محصول در نظر می گیریم ، است.

خواندن بیشتر

برای راه اندازی یک کارخانه تولیدی رب گوجه فرنگی چه مقدار سرمایه گذاری نیاز است؟

مقدار سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک کارخانه تولید رب رابطه مستقیمی با مقدار ظرفیت و تناژ تولیدی یک کارخانه دارد . هر چه مقدار تناژ تولید یک کارخانه تولید رب بالاتر باشد هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود . اما به طور کلی می بایست ردیف بودجه مشخصی برای موارد زیر پیش بینی نمود که برخی از آنها عبارتند از :

هزینه های ثابت :

هزینه مجوزهای راه اندازی کارخانه تولید رب گوجه فرنگی ( ثبت شرکت ، مجوز تاسیس ، بهره برداری ، ثبت برند ، مجوز فنی و ... )
هزینه مکان ( در صورت خرید کارخانه )
بستر سازی مکان اجرا ( عمرانی ، تاسیسات )
ماشین آلات ( مرتبط با موضوع تولید ، مکمل تولید )


هزینه های جاری :

هزینه مکان ( در صورتی که محل کارخانه تولید رب استیجاری باشد )
نیروی انسانی ( پرسنل تولید ، مدیر تولید ، مدیر فنی ، مسئول آزمایشگاه ، مدیر کارخانه ، بخش اداری  بخش فروش ، حسابدار ، مسئول خرید ، مسئول انبار داری ، نگهبانی ) مواد اولیه ( نایلون شیرینگ پک ، کارتن کف شیرینگ پک ، قوطی ، درب قوطی ، گوجه ، مواد افزودنی نمک و ... )
هزینه قبوض انرژی و سازمانی  ( آب ، برق ، گاز ، تلفن ،  مالیات ، عوارض ، بیمه )
هزینه تعمیر و نگهداری ماشین آلات
هزینه های پیش بینی نشده ای که در کارخانه تولید رب گوجه فرنگی در نظر گرفته نمی شود.

حداقل ظرفیت کارخانه برای تولید رب گوجه فرنگی چه مقدار می باشد؟

حداقل تولید برای یک کارخانه تولید رب گوجه فرنگی بین 40 تن تا 60 تن در 24 ساعت می باشد . اما با توجه به اینکه می بایست راه اندازی یک تولیدی توجیه اقتصادی برای جبران هزینه ها و سود آوری داشته باشد ، حداقل تولید برای راه اندازی یک کارخانه تولید رب گوجه فرنگی  بین 200 تا 300 تن در 24 ساعت می باشد.

مقدار تناژ تعیین شده برای خط تولید ها ، بر مبنای ورودی گوجه محاسبه می شود ( خط تولید 300 تنی به معنای 300 تن گوجه فرنگی در روز وارد خط تولید مذکور شود که بسته به مقدار بریکس (غلظت) گوجه و مقدار بریکس مورد نیاز برای تولید مورد نظر ، خروجی خط تولید برای بدست آوردن مقدار رب گوجه فرنگی متغیر می باشد )

حداقل تولید :

در این حالت در قسمت ماشین آلات نیاز به استفاده از کانتی نیوس نمی باشد که قسمت اعظمی از هزینه  اصلی ماشین آلات خط تولید را در بر می گیرد .

تناژ قابل توجیه :

در این حالت در قسمت ماشین آلات می بایست از دستگاه کانتی نیوس 300 تن استفاده نمود که هزینه خرید ماشین آلات را به نسبت آیتم قبلی افزایش می دهد .

خواندن بیشتر

آشنایی با رب گوجه فرنگی بخش اول

امروزه خط تولید رب گوجه فرنگی به صورت مکانیزه در کارخانه ها زمینه ای برای تولید رب گوجه به صورت صنعتی ایجاد کرده و جایگزین روش های مختلف سنتی شده است.

برای آشنایی با خط تولید رب گوجه فرنگی در شرکت های تولید کننده ی رب، بهتر است ابتدا با چند مفهوم تخصصی در نحوه ی تولید آن در کارخانه آشنا شویم.

بریکس رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی با بریکس معین به معنای غلظت و میزان سفتی گوجه فرنگی بوده که هرچه بیشتر باشد، مناسب تر بوده و کیفیت بهتری را ارائه خواهد داد. تعیین بریکس معین برای تولیدکننده در صادرات رب اهمیت بیشتری دارد.

بسته بندی رب گوجه اسپتیک

این اصطلاح نیز همانند اصطلاح قبل، زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر موارد به نوع بسته بندی اشاره دارد. در بسته بندی و تولید رب گوجه اسپتیک استاندارد های زیادی استفاده شده و در ایران این نوع بسته بندی برای صادرات رب گوجه فرنگی مرسوم تر است. تولید رب گوجه اسپتیک بدین معناست که در ابتدا مواد و ظروف بسته بندی رب گوجه به صورت استریل در آمده و سپس در شرایط خلا رب گوجه فرنگی به درون آن ها ریخته شده و بسته بندی در شرایطی که مانع ورود و نفوذ میکروب باشد، صورت می گیرد و این شرایط می تواند از رشد دوباره ی میکروب ها جلوگیری نماید. تولید اسپتیک در ایران برای صادرات رب به کشورهای اروپایی مورد پذیرش قرار گرفته است و تولید رب گوجه فله کمتر انجام می شود.

خط تولید رب گوجه فرنگی از ساختار پیچیده تری نسبت به تولید فله ای و بسته بندی در قوطی فلزی برخوردار است.

در این نوع بسته بندی استفاده از دستگاه های مختلف بسته بندی رب در قوطی فلزی کاربرد نخواهد داشت و البته صادرات رب با این روش نیز کمتر انجام می شود.

اکنون که با دو اصطلاح در تولید و بسته بندی رب گوجه آشنا شدیم می توانیم در مورد خط تولید کامل و دستگاه های بکار رفته در تولید این محصول پر مصرف بپردازیم.

در میان دستگاه های مختلف خط تولید گوجه فرنگی و بسته بندی آن، کانتی نیوس، بچ، پری هیتر، دربندی، پاستوریزاتور، تونل پاستور ، پرکن و دربندی جزو مهمترین دستگاه ها می باشند که هر کدام دارای مشخصات و ویژگی های متفاوت و متمایز هستند.

کارخانجات تولید کننده ی رب به دو روش هات بریک وکلد بریک از دستگاه پری هیتر استفاده می کنند. در این دستگاه لوله هایی با قطر کم وجود دارد که در میان آن ها جریان بخار آب و جریان گوجه های خردشده در کنار هم صورت می گیرند ، دمای گوجه خرد شده در دستگاه پری هیتر در روش کلد بریک ، تا 70 درجه سانتی گراد و در روش هات بریک تا 90 درجه سانتی گراد می رسد . این کار به منظور جداسازی پوست از پالپ و بدست آوردن آب گوجه انجام می شود.  

بعد از دستگاه پری هیتر در خط تولید گوجه فرنگی در کارخانجات، مواد از صافی با قطرهای مختلف عبور می کنند تا پوست گوجه از پالپ گوجه جدا شود.

سپس عملیات غلیظ شدن رب گوجه فرنگی تا بریکس مورد نظر توسط دستگاه اواپراتور ( کانتی نیوس) انجام می شود. تمامی مراحل نام برده شده تا رسیدن به بریکس معین، بستگی به نوع دستگاه و براساس مشخصات فنی خطوط تولید، رب گوجه متفاوتی را ایجاد می کنند.

رب گوجه با بریکس معین یکی از تخصصی ترین و مهم ترین موارد در هنگام تولید رب گوجه فرنگی می باشد که امروزه براساس هدف تولید اعم از فروش به صورت فله ای ، بسته بندی در قوطی فلزی ، بسته بندی در شیشه ، بسته بندی اسپتیک و به طور کلی تر صادرات و یا فروش داخلی شرکت تولید کننده رب متفاوت خواهد بود.

در انتهای تولید رب گوجه فرنگی، روی مواد تغلیظ شده عملیات پاستوریزه شدن برای کاهش بار میکروبی قبل از بسته بندی انجام می گیرد.

دستگاه پر کن یکی از دستگاه های خط تولید رب بوده که رب گوجه فله تولید شده را در بسته بندی های مشخص همچون قوطی فلزی قرار می دهد.

افراد و اشخاصی که قصد راه اندازی کارخانه تولید رب گوجه فرنگی را دارنند می توانند از شرکت سیمرکو مشاوره های لازم را دریافت نمایند . برای این کار کافیست با شماره تلفن های  02165176253 و یا 09124601802 تماس حاصل نمائید.

شرکت سیمرکو طراح و تولید کننده خط تولید رب گوجه فرنگی ، خط تولید های مختلفی را در تناژ های 50 تن الی 1500 تن در روز تولید و به بازار عرضه نموده است.

 

در صورت تمایل به مشاهده ظرفیت های خط تولید رب گوجه فرنگی وارد این لینک شوید.

خواندن بیشتر